Bir firmanız var ve bunun için bir websitem de olsa diyorsunuz. Ya da oldukça iyi bir internet projeniz var ve bunun için bir yerden başlamak istiyorsunuz. Ya da blogger olarak insanlara fikirlerinizi ve araştırmalarınızı sunmak istiyorsunuz.

Websiteleri arkaplanında çeşitli yazılım dillerinin çalıştığı yazılım bütünüdür. Dinamik olarak içeriği değiştirilmeyen siteler için HTML ve CSS, çoğunlukla javascript yazılım ve görüntüleme dilleri devreye girer. Dinamik websiteleri için ise en popüler diller olarak ASP ve PHP gerekmektedir.

Framework’ler ise çeşitli hizmetler için ilgili yazılım dillerini kullanımını ve işlevselliğini geliştiren kütüphanelere verilen isimdir. Her ne kadar yukarıda minimum gerekli yazılım dillerini saymış olsak da;

  • jquery, bootstrap gibi javascript frameworkleri,
  • less css gibi CSS optimizasyonu ya da hazır html kütüphaneleri,
  • Zend, Codeigniter gibi PHP frameworkleri,
  • Son zamanlarda da NodeJS, React gibi hepsi bir arada çözümler bulunmaktadır.

Evet bilginiz yoksa yukarıda yazılanlar uzun bir süre karmaşık gelmeye devam edecek yapılardır ve kullanımı öğrenmek uzun bir süre gerektirmektedir.

Bir de hazır websitesi kütüphaneleri bulunmaktadır. Blog ve kurumsal siteler için en popüleri WordPress, e-ticaret siteleri için ise Opencart kütüphaneleri kullanılmaktadır.

Bu iki yazılım ile kendiniz de hiçbir yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan kendi sitenizi kendiniz de yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir domain ve hosting hizmeti. Site yazılımı bu hostinge kurarak birkaç hamleyle güzel websitelerine sahip olabilirsiniz. İçerisine girdikçe farklı eklentiler, modüller, özellikler keşfedeceksiniz, bunları deneyeceksiniz sitenize ekleyeceksiniz.

Burada önemli olan, wordpress temelli sitelerin uzman olmayan birinin elinde türlü saldırılara ve virüslere açık bir site haline gelmesidir. Ayrıca opencart ile çok profesyonel siteler için bir yerden sonra yazılım bilgisi gerekmesidir.

Eğer ticari ya da kişisel olarak çok iyi yerlere geleceğini düşündüğünüz bir websitesi fikriniz varsa, wordpress ya da opencart ile de olsa bile profesyonel bir firmadan destek almanızdır. Pozitifcube.