Bir websitesi sahibi olmak için websitesi yazılımı ile birlikte, o yazılımı potansiyel ziyaretçilerinize ulaştıracak bir web adresi ve bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Mesela firmanız “Pozitifküp Ltd” olsun. Bunun için pozitifcube.com alan adı olarak belirlediniz. Bu domain en az yıllık olarak ödemeniz gerekmekle birlikte, bu alan adının ziyaretçilerinize birşeyler gösterebilmesi için de en temel anlamıyla yüksek hızlı internet ve kapasiteye sahip bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.

Disk, İşlemci, Ram donanımları tanımadığınız birçok siteyle birlikte yer alacak özel yazılımlarla yönetilebilir hale getirilmiş temel site yayınlama hizmetlerine hosting adı verilmektedir.

Websitenizin gerekli gördüğü işlemci, ram, disk donanımlarına göre düşük disk ve işlemci kapasiteli temel hosting paketleri ile birlikte, daha profesyonel işlemler için ise sınırsız diye tabir edilen, aslında tamamen sınırsız olmamakla birlikte birçok işlemde websiteniz meşhur çok ziyaret edilen bir site olana kadar kafanızın rahat olacağı sınırlandırılmamış profesyonel paketler bulunmaktadır.

Özet olarak, sitenizin yazılımını ve dosyalarını saklayan ve ziyaretçilerinizin erişimine açan donanım kaynaklarına web sunucu denir. Ayrılmış sunucu dediğimiz VPS ve/veya VDS olmadığı sürece bu yayınlama işlemine de web hosting denmektedir.